Що таке мерва і як її використовують?
Що таке мерва і як її використовують із користю?
Що Таке Мерва? Мерва — відходи від переробки воскової сировини, отриманий шляхом виварювання у киплячій воді та пресування старих бджолиних сот після відкачування меду. На вигляд – це пухка, комковата маса темного кольору, що варіює від коричневого з рудим до чорного. У чистому вигляді мерву не застосовують, зазвичай використовують як воскосировину та відправляють у подальшу переробку.
Багато хто чув про користь продуктів бджільництва. Люди активно застосовують мед, знають про користь прополісу, перги, використовують бджолиний віск. Але мало хто знає про такий побічний продукт з пасіки, як мерва.
Мерва, її склад та застосування
Мерва широко застосовується в:
- Медицина.
- Косметологія.
- Садівництво.
- Тваринництво.
Пасічна мерва – продукт цінний, унікальний у своєму роді та неповторний. До його складу входить у різному змісті:
Одним словом – все те, що залишається після віджиму старих бджолиних стільників та витоплювання воску.
До складу мерви входять:
- частини стільників;
- воскові кришечки, кокони;
- залишки личинок, меду, пилку;
- прополіс та інші продукти життєдіяльності бджіл.
Мерва та її корисні властивості
Як багато продуктів бджільництва мерва багата вітамінами, мінералами, мікроелементами та різними цінними органічними компонентами. Загалом у її складі входять 30 мінералів та 17 мікроелементів. Серед яких:
- Вітаміни В, С (аскорбінова кислота) та Р.
- Мікроелементи та мінерали: кальцій, магній, мідь, калій, натрій, цинк, залізо та інші.
- Флавоноїди (рослинні поліфеноли).
Причому цей склад зберігається при витоплюванні воску зі стільників, оскільки в даному випадку не застосовується занадто висока температура. Завдяки низькій температурній обробці зберігаються основні корисні властивості.
Види мерви
Мерву виробляють як невеликі пасіки, і великі воскобійні заводи. Залежно від способу виробництва розрізняють два її види:
1. Пасічна
Включає до 50% воску, і тому найчастіше йде на воскобійні заводи. Рідкий осад, який залишається після відпресування воску, можна використовувати для вітамінного підживлення домашніх тварин, птиці та рослин.
2. Заводська
При промисловому способі вилучення воску із мерви часто використовують хімічні розчинники. Речовина від цього стає клейкою і вже не є чистим продуктом. Кількість воску на виході – не вище 25%.
Метод заготівлі мерви
Для отримання сировини використовується воскопрес. Спочатку мірва включає до 80% вологи, отже в ній може з’явитися цвіль. Також не виключено поразки восковою міллю. Через що відсоток вмісту воску в продукті стає значно нижчим.
Тому для подальшого застосування мерву необхідно якнайшвидше просушити. Для чого її розкладають тонким шаром під дахом у сухому приміщенні з проточною вентиляцією. У спеку можливе сушіння на сонці. Головне не забувати періодично перемішувати стільниковий жом. Внаслідок сонячної воскотопки в ньому залишиться до 50 % воску.
Цей продукт не можна зберігати в приміщеннях з високим рівнем вологості, оскільки може утворитися цвіль. Добре просушений мерву необхідно зберігати в щільно закритій тарі, щоб не завелася воскова міль (вогнівка). Однак, враховуючи, що ця комаха застосовується в медицині, отриману міру можуть використовувати у промислових масштабах для розмноження воскової молі.
На основі личинок вогнівки сьогодні виробляють ліки з вираженими антибактеріальними, антивірусними та імуностимулюючими властивостями. Це різні настоянки, екстракти та деякі специфічні лікувальні препарати, які досить ефективні при багатьох серйозних захворюваннях: туберкульоз, анемія, безпліддя.
Застосування мерви
Обізнані люди ніколи не викидають жом, а застосовують у своєму фермерському господарстві. Виявляється, що з нього виходить чудове природне добриво для підживлення садових культур. Крім того, його застосовують як добавку до корму в тваринництві.
Варіанти застосування мерви:
- Це натуральне органічне добриво у висушеному подрібненому вигляді вносять під плодові дерева, чагарники та квіти. Від такого підживлення прискорюється їх зростання.
- Гарний зріст та багатий урожай дає полуниця, яку поливають відстоєм із воскотопки.
Досвідчені пасічники кладуть мерву у суміші з гнилою деревиною в димар. Дим стає м’яким, не концентрованим. Що добре позначається на бджолах та їх поведінці. - Якщо точно розрахувати дозування, можна застосовувати стільниковий жом як вітамінну добавку до корму, наприклад, курчат.
- Людям приймати мерву внутрішньо з лікувальною метою не рекомендується. Але вона з успіхом застосовується у вигляді компресів та аплікацій. Ця процедура добре позбавляє гострого болю в спині, суглобах, зв’язках, попереку.
Виготовлення та застосування мервоску
З мерви виходить гарний крем для взуття, який продовжує термін життя шкіряних виробів. Для його приготування вичавки стільникових рамок потрібно змішати з розчином пральної соди у співвідношенні 1:5 і уварити до консистенції дьогтю. Причому наскільки мервоск буде рідким, настільки більше його утворюється в результаті. Маса готового мервоска при виготовленні може збільшуватись у рази. Наприкінці воскову масу упарюють так, щоб вміст вологи в ній був не вище 70%.
Приготовлену суміш можна додати трохи стеарину чи живиці. Це допомагає в подальшому уникнути виникнення на шкірі тріщин та інших ушкоджень.
Очевидно, що такий корисний і недорогий продукт, як мерва, вигідно і зручно використовувати як в особистому підсобному господарстві, так і на великих фермах. Сировину досить легко придбати у пасічників. Ціна 1 кг мерви зараз становить приблизно 40 грн. Це якщо купувати безпосередньо на пасіці. У перекупників такий продукт, природно, буде дорожчим.
У статті ми розглянули Що таке мерва і як її використовують. Якщо вас зацікавило застосування Мерви, ви зможете купити її в нашому магазині.
Мерва-ценное удобрение и использую ее именно так.
Спасибо за ваши статьи. Каждый раз узнаю что-то новое!
Дякую за корисну інформацію.
Интересный совет про мерва как подкормка. Спасибо.